Frýdlantský pohár - 30.09.2006
[Zpět] [Popis tratě] [Foto] [Video]

Sobota 30. září byla dnem, kdy se ve Frýdlantu uskutečnila třináctá, a tedy i poslední soutěž prvního ročníku Jizerské ligy. Do podzámeckého sportovního areálu přijelo bojovat o poslední, a pro některá družstva rozhodující body, 27 družstev mužů a 18 družstev žen. Z předešlých dvanácti soutěží se vyčlenil úzký okruh kandidátů usilujících o co nejlepší postavení v konečném pořadí. V boji o celkové prvenství byly před soutěží ve Frýdlantu karty rozdány jasně. V obou kategoriích si na celkové vítězství zachovala naději vždy dvě družstva. U mužů to byly Kosmonosy a Dneboh, u žen pak Bříšťany a Ploukonice. A jak to tedy dopadlo? Úvodní útok dne předvedl domácí sbor, který svým pokusem stanovil základní čas 25,63. V konečném pořadí frýdlantského poháru to stačilo domácím na deváté místo. Postupně nastupovala družstva, kterým již nešlo o výrazné vylepšení vlastních umístění, ale která mohla promluvit do souboje o první místo. Dobré útoky předvedly družstva z Veselé a z Hutě. Veselá dokončila pokus časem 24,82 a obsadila šesté místo. Klukům z Hutě se v druhé polovině sezóny docela výsledkově dařilo. Ve Frýdlantu obsadily páté místo za čas 24,19. Škoda, že se Huť nemohla zúčastnit prvních dvou soutěžích a pak trochu výsledkově tápala. Jinak by kluci mohli pomýšlet na lepší, než celkové desáté místo. Na své výkony z posledních soutěží určitě chtěli navázat i kluci z Lestkova, kteří ve Frýdlantu obhajovali loňské vítězství. Útok opět velmi kvalitně rozeběhnutý pokazil až velmi dlouhý nástřik na pravém terči. To, že každý den nebývá posvícení odsunulo Lestkov na dvanácté místo za čas 26,48. První z důležitých soubojů o konečné pořadí se uskutečnil mezi družstvy ze Svijan a Jinolic. K celkové třetí příčce potřebovaly být Svijany do pátého místa. Naopak Jinolicím zaručovalo toto umístění pouze vítězství v soutěží a zároveň umístění Svijan na horším, než pátém místě. Jako první šly na start Svijany. Voda byla tentokrát, i díky hrůzostrašné kotníkové taneční kreaci košaře, až na 18,5. Mírný prostřik na levém terči zastavil časomíru na 23,42. Tímto časem se kluci dostali do průběžného vedení, ale stále nebylo nic jasné. Na základnu se chystaly Jinolice, které si pro poslední závod JL přichystaly nové, světlomodré dresy. Ty jim ale, jak se posléze ukázalo, moc štěstí nepřinesly. Přitom vše vypadalo velmi dobře. Opět výborný koš, přidání plynu a čekání na nástřik. Roman na levém proudu sice svým nástřikem atakoval hranici 21 vteřin, ale Pepovi se podařilo naplnit terč v čase o pouhých sedm setin horších, než dosáhly Svijany. Ty nakonec obsadily v soutěži i v celkovém pořadí třetí místo. Na Jinolice v obou případech zbyly bramborové medaile. Kvalitní výkon předvedli také kluci z Bříšťan, kterým se podařilo vybojovat podruhé v sezóně umístění na stupních vítězů. Za čas 23,12 si odvezli stříbrné medaile a celou sezónu ukončily celkovým šestým místem. To už se ale blížil nejdůležitější souboj dne, duel mezi Dnebohem a Kosmonosy. Zatímco v průběžném pořadí vedl Dneboh, po odečtu tří nejhorších soutěží na tom byly o čtyři body lépe Kosmonosy. Aby mohl Dneboh pomýšlet na celkové vítězství, musel být nejhůře druhý a zároveň doufat, že Kosmonosy se neumístí do šestého místa. V opačném případě by vyhrály Kosmonosy. Na rozhodující útok se Dneboh rozhodl prohodit posty proudařů. Kluci spoléhající na výkon stroje předvedly opět jeden ze svých typických útoků zakončený velmi slušným nástřikem. Čas 22,63 znamenal pro Dneboh průběžné vedení a pro Kosmonosy hozenou rukavici. A pak to přišlo. Základna bez potíží, výborně natažené hadice, voda akorát po zakleknutí proudařů. Pravý terč naplněn, ale ten levý se ne a ne rozsvítit. Čas 25,06 znamenal pro Kosmonosy osmé místo a v celkovém pořadí druhé místo o pouhý jeden bod za Dnebohem, který nakonec ve Frýdlantu zvítězil. Kluci z Kosmonos sice mohli ještě doufat, že by někdo z dalších družstev mohl Dneboh odsunout, ale to se nikomu nepodařilo. Konečné pořadí JL tak bylo: 1.Dneboh, 2.Kosmonosy, 3. Svijany. Soutěž se naopak nepodařila některým kvalitním týmům. Sychrovu A se letos až na výjimky nedaří. Experimenty se spojováním koše na několik způsobu většinou končí doslovným zapojováním ze země. Bohužel ve většině případů až u kádě. Je to škoda, protože Sychrov má potenciál i technické zázemí k tomu, aby bojoval o lepší, než sedmnáctou příčku. Také Jirkov by mohl patřit k aspirantům na přední příčky. Ve Frýdlantu po velmi dlouhém nástřiku obsadil pozici hned za Sychrovem A. Do špičky by se měl zařadit i Benešov, který šel poslední dvě soutěže podle svého vyjádření „na prasáka“. Zatímco v Ploukonicích stačil tento styl klukům k novému rekordu na nástřikové terče, ve Frýdlantu už neuspěl. Mírné zdržení béčkaře na základně a o chvilku rychlejší voda zapříčinila, že proudaři zůstali daleko od nástřikové čáry. Také Radimovice vzpomínají na lepší výkony. Janek se oproti Ploukonicím přemístil z pozice proudaře na post rozdělovače. Bohužel pro kluky se mu podařilo spojit pouze jedno céčko. Radimovice tak svůj pokus ani nedokončily. Stejně jako v kategorii mužů, tak i u žen měla reálnou naději na celkové vítězství dvě družstva – Bříšťany a Ploukonice. Nejblíže k této metě měly právě Bříšťany, které ovšem díky výsledkům na posledních soutěžích ztratily těžce získaný bodový náskok před ostatními družstvy, zejména pak před výše zmíněnými Ploukonicemi. Ty mohly doufat v prvenství pouze za předpokladu, že soutěž vyhrají a Bříšťany se umístí na horším, než šestém místě. Bříšťany ale svým pokusem vyvrátily pochybnosti o dlouhodobějším výpadku formy a především díky bleskurychlému nástřiku nejen, že stanovily časem 21,77 nový rekord trati, ale hlavně vybojovaly dvojí vítězství. Holky z Ploukonic měly sice druhou polovinu sezóny výsledkově výbornou, což potvrdily i třetím místem ve Frýdlantu časem 23,53, ale ani to jim nepomohlo k lepšímu, než celkově druhému místu. Po výsledcích Bříšťan a Ploukonic tak zbývalo vyřešit poslední tajenku. Kdo obsadí třetí místo. Adeptů bylo více. Po dvou bodově velmi slabých soutěžích opět zabojovala děvčata z Benešova u Semil, která předvedla výborný útok zakončený časem 22,85. Musela ovšem čekat na to, jak si povedou jejich konkurentky. Holky z Hutě a ze Sychrova. Sychrov svůj pokus nezvládl po té, kdy tlak v hadicích vyrazil Pavce rozdělovač z ruky. Tím byly veškeré naděje Sychrova zmařeny. Výsledný čas 28,69 stačil jen na deváté místo. V konečném pořadí pak Sychrov obsadil pátou příčku. K tomu, aby obsadily celkové třetí místo, musely holky z Benešova vydržet na druhém místě v soutěži a zároveň doufat, že se Huť umístí na horším, než pátém místě. I když se Huti útok opět nepovedl podle všech předpokladů, stačil čas 24,14 právě na páté místo. To znamenalo, že Benešov i Huť mají stejný počet bodů. O tom, že celkové třetí místo připadne Huti rozhodl větší počet lepších umístění v průběhu sezóny. Kvalitní výkon opět předvedla děvčata z Jirkova, která časem 24,00 obsadila v soutěži čtvrté a celkově šesté místo. V lepší čas naopak doufaly holky z Břehů. Ty se ale opakovaně nevyvarovaly chyb. Tentokrát znamenala nezapojená proudnice na levém proudu čas 43,74 a patnácté místo. Konečné pořadí JL v kategorii žen je tedy 1.Bříšťany, 2.Ploukonice, 3.Huť.