Snědavský pohár - 09.09.2006
[Zpět] [Popis tratě] [Foto] [Video]

Raspenava byla v sobotu 9. září dějištěm jedenácté soutěže Jizerské ligy. Sice již podzimní, ale příjemné počasí přivítalo v raspenavském areálu zatím nejmenší počet družstev v této sezóně. Celkem přijelo 31 družstev, z toho 17 mužských a 14 ženských. Časy družstev nebyly tentokrát tak kvalitní, jako na jiných soutěžích. To bylo zapříčiněno především rozdílnými výkony proudařů v jednotlivých družstvech. Soutěž byla také poznamenána prvním porušením pravidla o půjčování soutěžících. V mužské kategorii chyběla z tradičních účastníků JL řada týmů. Z těch kvalitnějších především Lestkov a Benešov u Semil. Při absenci velké části družstev se pozornost soustředila na ta, která bojují o celkové vítězství v JL. Úvodní útok předvedly Maršovice, které stanovily základní čas 31,59. Stejně jako Maršovicím, tak ani Veselé se nepodařilo předvést útok bez chyb. Ovšem čas 24,25 byl výrazně lepší a v konečném pořadí stačil na šesté místo. Z družstev, která okupují přední příčky JL šly jako první Kosmonosy. Kluci mají letos sezónu výborně rozjetou, což chtěli potvrdit i v Raspenavě. Útok v perfektním provedení pokazil až dlouhý nástřik na levém terči. A nejednalo se o první a poslední prostřik, který ovlivňoval pořadí i v dalším průběhu soutěže. Kosmonosy dosáhly času 23,25 a obsadily čtvrté místo. Po Kosmonosech startovaly posledními výsledky povzbuzené Jinolice. Zaváhání na rozdělovači a následné nedotažení proudařů znamenalo delší nástřik. Jak se později ukázalo ani snaha Jinolic dokončit útok jim nepomohla k zisku bodů. Jinolice totiž porušily pravidlo o půjčování soutěžících a byly po rozhodnutí rozhodčích diskvalifikovány. Za stejný prohřešek bylo diskvalifikováno také družstvo z Bříšťan. Po delší době si umístění na stupních vítězů vybojovaly Svijany. Ani útok Svijan nebyl bez chyb, ale byl dokončen v prozatím nejlepším čase 22,95. I Svijany, stejně jako Kosmonosy, doplatily na delší nástřik. Oba týmy mohly končit soutěž s výrazně lepšími časy. Tento čas znamenal pro Svijany konečné druhé místo. Do konečného pořadí chtěl promluvit i Jirkov. Tento tým má poměrně dobrý potenciál bojovat na každé soutěži o přední příčky, ale občas se vlastními chybami o tuto možnost připravuje. V Raspenavě dosáhl Jirkov čas 24,08, který stačil na páté místo. Na start se chystal průběžné vedoucí Dneboh, kterému se poslední dobou nedařilo podle vlastních představ. Dneboh opět vsadil na taktický výkon, kterým byl úspěšný v první polovině sezóny. I přes drobný prostřik na pravém proudu předvedl Dneboh nejlepší čas dne 22,13 a připsal si druhé vítězství v JL. Na stupně vítězů se konečně podařilo probojovat klukům ze Sychrova A. Zaváhání na koši dohnal výkonný stroj a proudaři zastavily časomíru na čase 23,19. Na obhajobu loňského prvenství pomýšleli kluci z Hutě. Chvíli to vypadalo, že se stroj zahltil, ale pak se vše srovnalo a voda se dostala do útočného vedení. Přes toto zaváhání dokončila Huť v posledním čase pod 25 vteřin. 24,78 znamenalo pro Huť třetí sedmé místo v řadě. Také v kategorii žen chyběl jeden z velkých favoritů, družstvo z Benešova u Semil. Stejně jako týmy v kategorii mužů, ani družstva žen se nevyvarovala chyb, což se následně projevilo na výsledných časech. Nejrychlejší čas dne předvedla děvčata z Hutě, která se připravují na MČR v požárním sportu. Další zaváhání na pravém proudu nemělo tentokrát takové následky jako na předešlých soutěžích. Na vítězství tak stačil čas 23,83. Stříbrné medaile si odvezl tým z Jirkova za 24,00. Jirkov si tak vybojoval po soutěži v Huti další umístění na „bedně“. Dobrou formu z poslední doby využívají v bojích o stupně vítězů také Ploukonice, které si odvezly bronz za 24,34. Spokojeni s umístěním jsou pravděpodobně i v Borovici, která se po delší době přiblížila ke příčkám nejvyšším. Čas 25,69 stačil na čtvrté místo. Slabší chvilku si v Raspenavě vybrala děvčata z Bříšťan a ze Sychrova. Bříšťany se umístily časem 30,12 až na devátém místě a teprve potřetí nestály na bedně. Po neúspěchu v Huti jde však již o druhé zaváhání Bříšťan v řadě. Sychrov doplatil na značně proměněnou sestavu. To se projevilo na nesehranosti středařky, která příliš tlačila košařku, která nemohla koš našroubovat. Konečný čas 28,59 stačil Sychrovu až na sedmé místo. Také Břehy změnily sestavu. Ani tato rošáda nepomohla holkám vybřednout z posledních neúspěchů. Zejména hrubé zaváhání na stroji, kdy strojnice nezavřela včas kohout, odsunulo Břehy na desáté místo. Jizerskou ligu čeká čtrnáctidenní pauza kvůli MČR v PS, které se koná následující víkend v Litomyšli. Předposlední soutěž čeká na družstva v Ploukonicích, kde se bude kromě bodů bojovat také o tradiční posvícenskou husu.