Memoriál J. Ryse - 22.04.2006
[Zpět] [Popis tratě] [Foto] [Video]

Dlouho očekávaná premiéra Jizerské ligy se odehrála v Kosmonosech. Jako by i jaro čekalo na tuto příležitost a počasí bylo ideální. Úctyhodných 42 družstev mužů a 20 družstev žen přijelo na tento premiérový závod. Objevilo se dokonce i několik družstev z regionu Krušnohorské ligy. Pořadatelé ideálně vyřešili problém s okolím základny. Právě tato část disciplíny byla z minula hodně kritizována. Je vidět, že když má někdo zájem, jdou vyřešit i takovéto věci, problém je hlavně v tom, že závod je na fotbalovém hřišti. Všichni byli zvědaví, jak se na výkonech projeví vleklá zimní přestávka. Hned na začátku soutěže se ukázalo, že s výkony po minimálních možnostech trénovat to nebude tak zlé. O favoritech se již spekulovalo 14 dní dopředu. Mezi ty, co byli jmenováni, byli i domácí. Kluci ale měli malý problém na rozdělovači a do předních míst tentokráte nepromluvili. Další z favoritů Lestkov měl problém na sání a kluci s pokusem nebyli spokojeni. Přesto čas 22,19 dával naději na přední umístění. Hned po Lestkovu startovalo zkušené družstvo Svijan. I Svijanům nevyšlo dokonale nabírání, přesto šli o dvě setiny před Lestkov. Jenže na start se už připravoval tým, který obhajoval loňské prvenství a držel rekord trati – Bašnice. Tento tým nenechal nikoho na pochybách o svých kvalitách a šel do vedení časem 22,10 s. Na mnoha týmech ale přesto bylo vidět, že výpadky v trénincích udělaly svoje. Další velký aspirant na vítězství Jinolice nastupoval zhruba ve středu startovního pole. Bohužel levý proudař si rozhodil klubu nepochopitelně brzo a bylo po nadějích. Přesto za čas 23,07 brali kluci body za přijatelné 7. místo celkově. Celkem spokojeni byli muži Bříšťan, ti se dostali pod hranici 23 sekund a skončili 6. Soutěž se naopak nevyvedla družstvům Sychrova a Zdeněk Kuntoš byl trochu zklamaný. Svoje ambice ukázal na plno Dneboh. Útok, na který si už všichni začínají zvykat, relativně klidný sací, zkušené vyčkání strojníka, poté následuje plný plyn a bleskurychlý nástřik. Čas se zastavil na výborném čase 21,67 s. Kluci v čele se svým trenérem a manažerem v jedné osobě, Mirkem Šťastným už asi mysleli na nejvyšší příčku. Pravdou je, že nebyli sami, málokdo již počítal se změnou vítěze. To ale nastoupili na start Chrášťany A. O tomto týmu se moc nevědělo právě proto, že jeho mateřskou soutěží je Krušnohorská liga. Předcházela je sice dobrá pověst, přesto si nikdo neodvážil tipovat jejich umístění. Chrášťany ale prokázaly svoje kvality a jejich čas 21,47 byl v sobotu nejlepší. Tímto pokusem navíc vytvořili kluci i nový rekord této soutěže.

V ženské kategorii se čekal tvrdý boj mezi Bříšťany, Hutí, Ploukonicemi a také se čekalo, co ukáže nové družstvo Sychrova. Sychrovu se už při rozcvičování zranila pravá proudařka. A tak její obětavý běh po dráze byl spojen s bolestivou grimasou. Bojovně však na vůli doběhla pokus. Přesto její velká distanc od terče ji limitovala v dobrém nástřiku. Čas 26,66 sekundy stačil nakonec na páté místo.Celkem slušně provedeným pokusem šly do vedení ženy z Jirkova, za 25,54 si došly pro bronz. Ploukonice přes zimu přezbrojily na vyšší kubaturu stříkačky, ale myslím, že přeci jenom čekaly lepší čas než 24,14 sekundy. Přesto si připsaly holky body za druhé místo. Na start se už připravoval tým Hutě. Není žádným tajemstvím ,že Huť již delší dobu prahne pouze po nejvyšších příčkách – a není tajemstvím, že se o úspěchy připravuje vlastními nepochopitelnými chybami. To se stalo i v Kosmonosech. Vše probíhalo zcela rutinně, startovní výstřel a naučené pohyby plynule navazovaly. Až do momentu, kdy strojnice začala „šroubovat“ savici na stroj. Snad až teď si včetně strojnice i celý stadión všiml, že savice byla nepochopitelně umístěna obrácenými konci na stroji. Tento okamžik rozhodil celý naučený systém a Huť dokončila útok, jehož výsledek stačil až na 13. místo. Naopak své role favoritek se velmi dobře zhostily ženy Bříšťan. Na pohled pohodový pokus, který byl proveden v klidu, znamenal s časem 22,40 jasné první místo. Smůlu si vybraly i ženy z Benešova, když jim stroj běžel jen na 3 válce. Borovice asi myslela také výš, než na 7. místo, stejně asi byla zklamaná i Mříčná.

Celkově se tedy dá konstatovat, že premiéra se vydařila. Lze si jen přát, aby úroveň i dalších soutěží JL byla minimálně taková jako v Kosmonosech. Terén i zázemí bylo na velmi dobré úrovni, o počtu účastníků se již psalo. A tak pořadatelé se svojí prací můžou být určitě spokojeni. Snad tento trend bude provázet celý letošní ročník JL.