Růžodolský pohár - 20.05.2006
[Zpět] [Popis tratě] [Foto] [Video]

Čtvrtý závod Jizerské ligy se konal pod pořadatelstvím SDH Růžodol na libereckém letišti. O body na první „sklopkovou“ soutěž JL přijelo bojovat 33 družstev mužů a 14 družstev žen, kterým soutěž znepříjemňoval velmi silný protivítr. S vědomím, že tentokrát nemusí plnit nástřikové terče, pustila se všechna družstva do boje s větrem i časem po hlavě. Již první útoky napověděly, že v Růžodole nebudou rozhodně padat „sedmnáctky“, jak bylo několikrát tipováno v diskusi. Bylo také jasné, že ta družstva, která stlačí svůj čas pod 20 vteřin, budou moci myslet na stupně vítězů. To, že by to nemusel být nepřekonatelný úkol dokázalo družstvo z Chrášťan. Tento tým od Litoměřic již prokázal své kvality na nástřikové terče vítězstvím v Kosmonosech. Tentokrát chtěl všem dokázat, že umí i na sklopky. Cesta do Růžodolu se Chrášťanům vyplatila. Kluci netaktizovali a upřednostnili rychlé výstřiky před tím být co nejblíže k nástřikové čáře. Tento tah jim vyšel dokonale a jako jediné družstvo se dostalo pod 19 vteřin. Vítězný čas tak byl 18,50. Tento čas přesvědčil ostatní, že by ho nemuselo být zase tak složité dosáhnout. Opak byl pravdou. Nejblíže se k Chrášťanům přiblížili kluci z Kosmonos, kteří se letos rozhodli sbírat druhá místa. Opět v kompletní sestavě předvedli útok v konečném čase 19,54, který jim zajistil již třetí stříbro po sobě. Zbylá družstva již hranici 20 vteřin nepokořila. Nejblíže se časem 20,04 přiblížily Svijany, které sice nepředvedly tak čistý útok jako na domácí soutěži, i tak stačil dosažený čas na třetí místo. 13 vybojovaných bodů pomohlo Svijanům dohnat na průběžné první příčce celkového pořadí družstvo ze Dnebohu, které skončilo časem 20,73 těsně za stupni vítězů na čtvrtém místě. K lepšímu výsledku nepomohl Dnebohu ani nový výkonnější stroj. Páté místo pak obsadil další tradiční rival Svijan a Dnebohu, družstvo z Jinolic. Tato družstva, která v Růžodole obsadila prvních pět míst, jsou také v první pětce průběžného bodování JL. Soutěž se opět nepovedla klukům z Lestkova. Jak se ukázalo, bude zaučování pravého proudaře trochu složitější, než si kluci mysleli. Přesto se očekávalo, že by se na sklopkách mohli kluci chytit. Zaváhání na rozdělovači dokázal Radek, který nedal „béčko“ dohnat rychlým během. Ovšem nekvalitně odhozený kotouč na pravém proudu vzal Lestkovu veškeré naděje. S konečným 14. místem nebyli kluci určitě spokojeni. Také Sychrov A si věřil na přední příčky. Ovšem za běhu odpojené „céčko“ u rozdělovače odsunulo kluky až na 26 místo. S lepším umístěním počítaly také Bašnice, které ovšem svůj útok nedokončily po té, co levý proudař byl ve vzdálenosti, ze které nebylo možné sklopku srazit. Perfektní útok měly rozeběhnutý Štrbice A, které disponují velmi rychlými proudaři. Levý proudař určitě atakoval vítězný čas Chrášťan, ovšem zaváhání na pravém proudu připravilo Štrbice o jistě lepší umístění, než bylo to na 6. příčce. V kategorii žen chyběla z favoritů pouze děvčata ze Břehů, která ten den absolvovala soutěž v Měcholupech. Na útocích žen byla vidět přeci jen vyšší míra taktiky, než u mužů. U žen, které se mohou spoléhat na výkonné stroje, totiž ani drobné zaváhání ještě nemusí znamenat konec nadějím. Na dané podmínky byly i v této kategorii k vidění velmi slušné výkony. Svou vysokou kvalitu opět předvedla děvčata z Bříšťan. Útok bez žádného většího zaváhání ukončený v čase 20,01 přinesl Bříšťanům 15 bodů za vítězství, čímž se toto družstvo dostalo do průběžného vedení JL. Druhé místo vybojovala, soutěž od soutěže se lepšící, děvčata ze Sychrova, která tak napravila nepovedená představení svých mužských kolegů. Čas Sychrova byl 20,45 a nebýt drobného prostřiku na pravém proudu, nemuselo zůstat pouze u stříbra. Třetí místo obsadila časem 21,66 děvčata z Hutě, která se po zaváhání ve Svijanech opět probojovala na „bednu“. Povedený útok předvedla také děvčata z Jirkova, která zůstala svým časem pouhých 12 setin vteřiny za Hutí. Na vyšší příčky myslely určitě družstva z Ploukonic a z Benešova u Semil. Ploukonice běžely útok s vypůjčenou proudařkou z Bříšťan, které ale na základně spadl kotouč, což se projevilo na následném běhu. I přes heroický výkon nemohla toto zaváhání dostatečně svým během kompenzovat. Ploukonice se tak s Krásnou Vsí podělily o 6. místo časem 22,61. Benešov, vítěz ze Svijan, měl také svůj útok perfektně rozeběhnutý. Ovšem zaváhání na rozdělovači odsunulo děvčata na 10. místo. Výsledky soutěže zamíchaly průběžným pořadím této kategorie, které je poměrně vyrovnané. Rozdíl mezi prvním a sedmým družstvem je 16 bodů, což při současném bodování prakticky nic neznamená. Další soutěž JL bude v režii SDH Mříčná.