Svijanská 13 - 13.05.2006
[Zpět] [Popis tratě] [Foto] [Video]

Týden po soutěži v Krásné Vsi pokračovala Jizerská liga třetí soutěží ve Svijanech. Na osmý ročník Svijanské 13 přijelo soutěžit 35 družstev mužů a 16 družstev žen. Kromě tradičních účastníků Jizerské ligy obohatily soutěž i týmy z Krušnohorské a Podorlické ligy. Úroveň družstev byla na vysoké úrovni a spolu s rychlými terči ze Dneboha se daly očekávat velmi rychlé časy. Po překonání mužského rekordu tratě v Krásné Vsi se otřásal v základech také rekord té svijanské. Jako první se na základnu připravili Radimovice. Pro kluky to byla letos první soutěž, což se projevilo na provedení celého útoku. Po drobném zaváhání na rozdělovači a na stroji dokončily Radimovice v čase 25,96. S již tradičním startovním číslem 3 se ke svému útoku chystalo domácí družstvo. Letos poprvé v kompletní sestavě předvedlo všem přítomným prakticky bezchybný útok zakončený v rekordním čase nejen této soutěže, ale i celé ligy 20,51. Pravý proudař Honza Vlk atakoval dokonce svým nástřikem (20,10) hranici 20 vteřin. Tento čas se již žádnému družstvu nepodařilo překonat, a tak si letos Svijany připsaly první vítězství. Hned po Svijanech provedl svůj útok tým z Hutě. Kluci se letos kvůli personálním problémů předvedli také poprvé. S novým košařem dokončila Huť útok v čase 23,80. To klukům zajistilo sedmé místo a přísun prvních bodů. Návrat Hutě na soutěžní kolbiště opět zvýší už tak vysokou konkurenci, která v JL panuje. Vysoko položená laťka domácím týmem byla pro ostatní hnacím motorem. Družstvo po družstvu se snažilo atakovat rekordní čas. Dneboh, po dvou soutěžích vedoucí tým průběžného pořadí, již několikrát na soutěži hranici 21 vteřin atakoval, a tak všichni čekali, jak se klukům povede ve Svijanech. Drobné zaváhání na rozdělovači ovšem zmařilo veškeré naděje. Konečný čas 22,24 stačil tentokrát „jen“ na páté místo. První tým, který se dostal pod 22 vteřin, byly Jinolice. Kluci, také s novým košařem, dokončili v čase 21,46. Tímto časem by také překonali traťový rekord, ale tentokrát to stačilo na bronzové umístění. Mezi Svijany a Jinolice se vtěsnaly Kosmonosy. Po problémech z posledního tréninku museli být kluci maximálně spokojeni s časem 21,40, i když podle vlastních slov také pomýšleli o lepším čase. Celou soutěž uzavíraly Pšánky, které již loni ve Frýdlantu předvedly, že jsou velmi kvalitním týmem. Čas 22,08, což byl původní rekord, stačil tentokrát na nepopulární čtvrté místo. Opět se nedařilo klukům z Lestkova. Stále se jim na nástřikové terče nedaří sladit vysoký individuální potenciál. Útok byl skvěle rozeběhnutý, nástřik na levém terči 20,18. Výsledný čas byl ovšem až 28,54, když měl druhý proudař za sebou smyčku. Pro lepší výsledek si určitě přijely i Chrášťany, vítěz z Kosmonos, nebo Štrbice, obě velmi zkušená a kvalitní družstva z Krušnohorské ligy. Ovšem velmi dlouhý nástřik odsunul Chrášťany až na chvost výsledkové listiny. Štrbice dopadly o něco lépe, když si za 14. místo odvážejí alespoň 2 body. Před začátkem ženské kategorie zesílil mezi hasiči tolik neoblíbený vítr, který ovšem, jak se později ukázalo, vůbec výsledky neovlivnil. V této kategorii nebyl tentokrát rekord překonán, přesto bylo k vidění spoustu kvalitních útoků s velmi dobrými časy. Nejlepší útok dne předvedla děvčata z Benešova, která již na konci loňské sezóny ukázala, že se opět vracejí do bojů o příčky nejvyšší. Jejich útoku se nedalo prakticky cokoliv vytknout a právem si ze Svijan odvezla za čas 22,87 patnáct bodů za první místo. Benešov byl také jediným družstvem, který svůj čas stlačil pod 23 vteřin. Druhé místo za čas 23,20 si vybojovala děvčata z Bříšťan. Ta opět předvedla svůj klasický pohodlný útok. Možná trochu horší nástřik připravil Bříšťany o první místo. Bronzové medaile si odvezly Ploukonice, které se stále sehrávají s novým, výkonnějším strojem. Možná ale právě díky němu dokončily útok, i přes zaváhání na rozdělovači, v čase 23,56. I tak ale byla děvčata spokojená. Na umístění na stupních vítězů pomýšlelo určitě i družstvo ze Sychrova. To ovšem o lepší umístění připravil delší nástřik pravé proudařky. Čas 23,84 tak v konečném pořadí znamenal čtvrté místo. Na špatný nástřik doplatila také děvčata z Hutě. Výkony tohoto družstva kopírují vývoj sinusoidy. Jednou jsou dole a jednou nahoře. Tentokrát jim ve Svijanech stačil čas 25,41 jen na sedmé místo. To, že silný stroj nemusí být zárukou kvalitních časů stále dokazují děvčata ze Břehů. Ta dokončila útok časem 23,95 a obsadila páté místo. Čekalo se, jak se povede loňskému vítězi a držiteli rekordu v této kategorii, družstvu z Borovice. Ta přes veškeré úsilí svůj útok nedokončila a následně byla diskvalifikována, protože po problémech na rozdělovači zasáhnul do útoku trenér družstva Radek Kuntoš vypnutím stroje aby nedošlo k možnému zranění. Diskvalifikována byla také děvčata z Chrášťan po té, co košařka nebyla schopna připravit svůj materiál ve stanoveném limitu 5 minut. Jizerská liga pokračuje již příští sobotu 20.5. soutěží v Růžodole, která je letošní první soutěží, kdy se poběží na sklopné terče.